Noc kostelů v katedrále sv. Václava ve znamení i Rudolfa Jana

« zpět na seznam novinek

27. 5. 2019

Noc kostelů v katedrále sv. Václava ve znamení i Rudolfa Jana

V celkem 232 kostelech, kaplích a modlitebnách, které se v pátek 24. května 2019 otevřely na území olomoucké arcidiecéze při dalším ročníku Noci kostelů, evidovali pořadatelé na osmdesát tisíc návštěvnických vstupů, o deset tisíc více než loni.

Mnohé z objektů se přitom návštěvníkům otevřely vůbec poprvé, jako například vojáky poničený a skauty opravený kostel ve Staré Vodě ve vojenském prostoru Libavá nebo hradní kaple na hradě Bouzov. Mezi devětadvaceti objekty zpřístupněnými ve městě Olomouci se objevila například kaple ve Fakultní nemocnici nebo veřejnosti neznámá kaple v azylovém domě Samaritán.

V katedrále sv. Václava si zase bylo možné připomenout osobnost arcibiskupa Rudolfa Jana, od jehož zvolení do čela arcidiecéze letos uplynulo dvě stě let.

Olomoucké poutnické pasy byly doplněny informacemi o životě a významu olomouckého arcibiskupa Rudolfa Jana a také přehledem kostelů s touto osobností spjatých. Podle pořadatelů Noci kostelů byl velký zájem o jubilejní razítko věnované výročí Rudolfa Jana. Získat jej bylo možné v kryptě olomoucké katedrály, kde je uloženo srdce Rudolfa Jana.

V kryptě katedrály byla zahájena výstava‚ Rudolf Jan – zodpovědný správce diecéze‘, která mapuje působení Rudolfa Jana v olomoucké arcidiecézi a v jejímž rámci si lze v sekci ‚Rudolf Jan a katedrála‘ prohlédnout také autentické předměty pocházející z doby jubilantova života a působení v Olomouci.