V Arcibiskupském paláci začala turistická sezóna i ve znamení arcibiskupa Rudolfa Jana

« zpět na seznam novinek

15. 5. 2019

Po zimní přestávce se s pravidelnými komentovanými prohlídkami opět otevřely reprezentační sály Arcibiskupského paláce v Olomouci. Turistická sezóna se zde letos ponese zejména ve znamení dvoustého výročí arcibiskupa Rudolfa Jana.

Na letošní rok totiž připadá dvousté výročí zvolení tohoto syna rakouského císaře Leopolda II. do čela olomoucké arcidiecéze. „Tuto událost chceme návštěvníkům přiblížit například při Muzejní noci, která letos připadá na pátek 17. května,“ prozrazuje vedoucí arcidiecézního Centra pro kulturu Martin Kučera. „Program zahájí v 17.30 koncert k poctě Rudolfa Jana v podání studentů z Konzervatoře Evangelické akademie. Od 18. hodiny pak budou až do půlnoci probíhat komentované prohlídky zaměřené na osobnost Rudolfa Jana,“ říká Kučera a dodává: „Kapacita každé skupiny je omezena počtem 30 osob, interval mezi prohlídkami bude 20 minut a poslední začíná ve 22.40.“

Hned o týden později pak biskupská rezidence večerními prohlídkami ožije znovu, a to u příležitosti Noci kostelů. Návštěvníci mohou v paláci zavítat do biskupské kaple, která je jinak veřejnosti nepřístupná. „Původně barokní kaple byla později vybavena novým mramorovým oltářem, stěny jsou z umělého mramoru a na stropě je bohatá štuková výzdoba. Tato ‚domácí‘ kaple olomouckých biskupů je zároveň památným místem. Před sedmdesáti lety – krátce po nástupu komunistického režimu – zde totiž tajně přijal biskupské svěcení pozdější pražský arcibiskup, kardinál František Tomášek, od jehož narození letos navíc uplyne 120 let,“ říká Kučera.

Jiří Gračka, tiskový mluvčí Arcibiskupství olomouckého