Výstava v arcibiskupském zámku v Kroměříži

« zpět na seznam novinek

29. 4. 2019

Výstava v arcibiskupském zámku v Kroměříži

V arcibiskupském zámku v Kroměříži, který si Rudolf Jan vybral za svou hlavní rezidenci, se nachází část jeho hudební sbírky a také sbírka knih, map a mědirytin. Návštěvníci si mohou například prohlédnout cyklus variací, který věnoval svému učiteli hudby Ludwigu van Beethovenovi a také jeho vlastnoruční skici a náčrty, jež nacházíme v jeho poznámkách, korespondenci i hudebních cvičeních.

Ze sbírek knih, kresby a grafiky jsou to oslavná poéma v Kroměříži působícího piaristy Mansueta a S. Petro, kterou arcivévodovi věnoval u příležitosti jeho jmenování arcibiskupem, a lavírovaná kresba oslavující ho jako génia, který pečoval o vše užitečné a krásné a také jako milovníka umění a věd. Za episkopátu Rudolfa Jana bohužel došlo i k tzv. aukci nepotřebných sbírkových předmětů (16.–23. 11. 1830 v Olomouci, 4. 12. v Kroměříži), díky které přišla kroměřížská obrazárna o zhruba 300 obrazů a většinu kreseb. Jaké důvody či okolnosti vedly uměnímilovného arcivévodu k tomuto rozhodnutí, není jasné.

Kardinál Rudolf Jan zemřel 23. července 1831 v Badenu. Jeho tělo bylo uloženo do rodinné hrobky ve Vídni ale srdce na jeho přání umístěno do krypty katedrály sv. Václava v Olomouci.